Masz pytanie? Zadzwoń 501 501 091

Peruki – poradnik początkującego użytkownika

W cosplayu oprócz samego przebrania, ważnym elementem jest adekwatna kolorem i kształtem peruka (nazywana potocznie wigiem - z angielskiego wig).

Tak więc, gdy już nabywamy idealnego wiga w jaki sposób należy s nim zajmować by c s cieszyć jak najdłużej? W tym poradniku przekażemy wam sposoby pielęgnacji naszego cosplayowego asortymentu.

Na wstępie warto wyjaśnić czym jest peruka. To nic innego jak sztuczne lub naturalne włosy przyszyte do koronkowego czepka. Cosplayerzy najczęściej używa peruk syntetycznych, wykonanych z kanekelonu ze względu na ich niższą ce i nienaturalne kolory/stylizacje, bardziej adekwatne do wybranej postaci.

1. Asortyment perukowy cosplayera

 

 

Co każdy powinien mieć w swojej szafie po zakupie peruki?

* Mgiełka do osów używana do rozczesywania, czesania włosów. Przy pierwszym wyciu z opakowania, warto spryskać wiga i przeczesać palcami.

* Siatka ochronna czarna, cienka siatka, w której dostajemy wiga i należy go w tym przechowywać.

* Szczotka/grzebień używać do rozczesywania prostych. Nie stosować w przypadku fal lub loków.

* Żel do stylizacji

* Stojak do stylizacji i układania wiga.

* Płyn zmiękczający do tkanin/talk w celu zmatowienia” wiga. O tym napiszemy w następnych poradnikach.

* Czepek (Wig cap) jego zadaniem jest utrzymywanie naszych naturalnych włosów, by nie wychodzy spod peruki. Opcjonalnie można użyć wyciętej 'góry' od rajstop.

 

2. Zabezpieczanie wiga przed splątaniem i urazami mechanicznymi

Jednym z najważniejszych kroków w odpowiednim przechowywaniu wigów jest siatka, którą oplątujemy perukę oraz torebka/karton w której jest przetrzymywana. Przy zakupach z naszego sklepu otrzymujesz wraz zamówieniem odpowiednio zapakowany produkt, warto pamiętać by zachować każdy element zamówienia. Czarna, cienka siatka oraz plastikowa torebka. Dzki temu sposobowi przechowywania, ograniczasz splątanie peruki. Równie odpowiednim sposobem jest odkładanie do kartonika tudzież stojak/styropianową lub plastikową głowę. Nie zaleca s natomiast wkładać bezpośrednio do plastikowych torebek, pojemników włosie się elektryzuje i tym sposobem szybciej niszczyDługie peruki są częściej narażone na splątania i zniszczenia, najlepszą metodą na długotrwałe zachowanie 'nowości' jest zwyczajne zaplątywanie osia w warkocz.

3. Jaki powinien być wig dobrej jakości.

Idealne sztuczne włosy to takie, które nie są podatne na splątania. Powinny bw dotyku miękkie, gęste i nie yszczące mocno zarówno w świetle dziennym jak i sztucznym.

Normalne jest to, że tuż po otrzymaniu wiga wypadnie kilka włosów, ale dobrej jakości wigi nie powinny 'wylinieć' w ekspresowym tempie. Najlepiej podczas zakupu wybierać peruki heat resistant w skcie HR, czyli tworzywo sztuczne odporne na stylizac za pomocą prostownicy czy lokówki. Należy jednak pamiętać by nie stosować zbyt mocnej temperatury. Mamy dczynienia z plastikiem, a co za tym idzie łatwo go spalić i doprowadzić wiga do krytycznego stanu.