Masz pytanie? Zadzwoń 501 501 091

Peruka kręcona. Jak o nią zadbać prawidłowo?

Peruki syntetyczne z roku na rok, stają się coraz to bardziej popularne. Czy to do cosplayów, balów, imprez firmowych, każdy, choć na moment chciałby zmienić swój wizerunek. W przypadku prostych fryzur i peruk stylizacja nie jest tak skomplikowana, jak wtedy, gdy mamy do czynienia z burzą kręconych, sztucznych włosów czy wymyślnymi fryzurami.

Zniszczonej peruki (nie mylić ze splątaną!) nie można odratować.

Pierwszą rzecz, jaką trzeba pamiętać, to to, że kosmetyki do naturalnych włosów nie nadają się do peruk. Ba, keratyna, ani jedwab nie odratują spalonego czy skrajnie zniszczonego plastiku, jak to jest w przypadku naturalnego włosia. Tutaj pozostaje jedynie obcięcie uszkodzonego fragmentu (do czego najlepiej nadają się fryzjerskie nożyczki i degażówki).

Czesanie kręconych peruk

Perukę kręconą, należy traktować ze szczególną ostrożnością, jeżeli nie chcemy stracić fabrycznie utworzonych loków. Nie czeszemy całości szczotką, bo z loków najwyżej zostanie nam przeogromny puch. Należy oddzielić jednego loka od drugiego rękoma i czesać osobne pasma. Z doświadczenia widzę, że najlepiej się do tego sprawdzał grzebień o szerokim rozstawie ząbków. Trzeba pamiętać, by nie czesać kilku loków za jednym razem, a skrupulatnie jeden po drugim.


​​

Peruka prosta, a loki


Jeżeli nasz wig jest prosty jak drut, możemy nadać mu loków/delikatnych fal za pomocą prostownicy/lokówki (maksymalna temperatura: do 200 stopni Celsjusza). Najpierw jednak powinniśmy wykonać test czy peruka jest Heat resistant (HR) - odporna na ciepło. W tym celu można wykonać test za pomocą ‚’wyprostowania’’ prostownicą małego fragmentu włosów przy końcówkach. Jeżeli wig nie zmieni swojej struktury, nie będzie w dotyku "spalony"’, możemy bez przeszkód poddawać go gorącej stylizacji.

Jak stworzyć skręt przy prostej peruce? Identycznie jak w przypadku naszych włosów. Nawijamy na lokówkę/prostownicę pasemko i skręcamy, tworząc loki/fale. Do utrwalenia używamy sprayu, polecam osobiście kosmetyki Got2by lub taft Mega strong (numer 5).

Mycie peruk

Do miski/zlewu należy nalać wodę w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Najlepiej do mycia, używać kosmetyków dedykowanych do sztucznych włosów lub delikatny szampon. Przed samym myciem, pozbyć się kołtunów, delikatnie rozczesując pasma grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków lub palcami. Perukę zanurzamy w przygotowanej wodzie z szamponem i moczymy kilka minut, maksymalnie 10-12. Włosie delikatnie ugniatamy w wodzie, nie szarpiemy, nie trzemy włosów o siebie. Trzeba uważać, żeby nie splątać peruki.
Gdy już mija wyznaczony czas, przemywamy kilkukrotnie perukę czystą, zimną wodą. Kładziemy na wcześniej przygotowanym ręczniku i delikatnie uciskamy perukę do ręcznika, pozbywając się nadmiarów wody. Nie wyżynać ani tym bardziej trzeć ręcznikiem. Inaczej jedyne co zyskamy, to pięknie poplątany wig. Przeczesujemy perukę ponownie palcami, by ewentualnie kołtuny zlikwidować. Do suszenia nie używamy suszarki, wig musi samoistnie wyschnąć. W tym celu najlepiej położyć ją do wyschnięcia na wieszaku, specjalnym manekinie lub innym miejscu, w którym będzie mogła zwisać i się suszyć. Możemy również na tym etapie popryskać naszą perukę kosmetykami podkreślającymi skręt.